Canon FD 50 mm f/1,4 S.S.C. ve non S.S.C. Karşılaştırma

Manuel lensleri kullanmayı seviyorum. Bundan önce Canon, Nikon, Konica Minolta nın DSLR makinelerinden bir kaçını, olympusun m 4/3 makinelerinden bir kaçını kullanma şansı buldum. Hemen hepsinde manuel lensleri kullandım ve büyük zevk aldım. Ancak buradaki testi yaparken kullandığım Sony Nex-6 makineden aldığım, manuel lens kullanma zevk ve kolaylığını, diğer makinelerin hiç birisinde alamadım. Bunun en büyük sebebi elbette ki makine de bulunan focus peaking özelliği. Focus Peakingi kısaca anlatmam gerekirse. Makineyi manuel netleme moduna aldığınızda (MF), LCD ekrandan netlediğiniz alanlar renkli olarak işaretlenmekte (sarı, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 renk seçme şansınız mevcut). Dolayısı ile nereyi netlediğinizi kolayca görebiliyorsunuz. Ayrıca netleme yardımcısı ile görüntüyü, LCD ekranda 4.8 veya 9.6 kez yakınlaştırarak ince ayar yapmak ta mümkün. Nex makinelerin tümünde bu özellik mevcut. Nex makinelerde piyasadaki canon, nikon, olympus, tamron, m42, m39 vs. gibi bütün lensleri, adaptör yardımı ile kullanmanız mümkün. Ve bu ataptörlerin hiçbiri optik bileşenli olmadığı için kalitede kayıp yaşamıyorsunuz. Hatta çipli adaptörlerle otomatik odaklama (AF) bile kullanmak mümkün. Ama onların fiyatı biraz daha yüksek. Ben şu an sadece FD bayonet lensleri kullanmaktayım. Elimde de bu bağlamda bir hayli lens mevcut.
Elimdeki manuel lensler şu şekilde:
Canon FD 28 mm f/2,8
Canon FD 50 mm f/1,8
Canon FD 50 mm f/1,4
Canon FD 50 mm f/1,4 S.S.C.
Canon FD 100 mm f/2,8 S.S.C.
Tokina FD 35 – 70 mm f/3,5 macro RMC
Super Danubia FD 135 mm f/2,8 multi – coated
En kısa sürede diğer lenslerle alakalı da bir test yapmayı düşünüyorum.
4
(focus peaking örneği)

Giriş: Fiziksel Farklılıklar
Öncelikle iki lensi birbirinden ayıran fiziksel özelliklerine bakalım. İki lens aynı odak uzunluğu ve diyafram değerine sahip olsa bile. Fiziksel olarak birbirinden çok farklılar. S.S.C. kaplamaya sahip olan lens diğerinden hem boyut, hem mekanizma hem de optik olarak farklı özelliklere sahip. Öncelikle arka kapağın takıldığı ve aynı zamanda da makineye bağlanan kısmın kilit mekanizması değişmiş. S.S.C. olmayan versiyonda siyah renkte olan ve bir düğme yardımıyla kilitlenen mekanizma S.S.C. versiyonda metalik renge dönmüş ve düğme ortadan kalkmış. Fitre ağzı kısmında ise 52 mm olan yuva, S.S.C. versiyonda 55 mm ‘ye yükselmiş.
1

2

3

İki lensin makinedeki duruşları şu şekilde (İlk fotoğraf S.S.C. li olan model)
(fotoğraflar iPhone 5S ile çekilip PS de wb ayarı yapılmıştır)
56

S.S.C. olan lens makine de çok daha güzel duruyor ve çekim yaparken de kavraması daha güzel.
Gelelim çekimlere. Çekimler aynı ışık koşullarında, aynı ISO değerinde (ISO 200), ve aynı ev ayarında (+0,7 ev) yapıldı. Fotoğrafların tümü makinenin kendi JPEG çıktılarıdır. Aynı ışık koşulları kullanıldığı için PS de wb veya diğer herhangi bir şeye müdahale etmedim ki, S.S.C. kaplamanın verdiği renk farkı görülebilsin. Her iki lensin aynı diyafram değerlerinde verdikleri enstantane değerleri aynı (f/1,4 te 1/15, f/4 te 0,4”, f/11 de 3,2”).

7

Yukarıdaki fotoğrafların çözünürlüklerini, sitede görüntülerken sıkıntı çıkarmasın diye düşürdüm. Sonucun daha iyi görünebilmesi için her iki lensle çekilmiş f/8 değerindeki çözünürlüğü değiştirilmemiş fotoğraflardan %100 crop aldığım sonuçlar:
(ilk fotoğraf non S.S.C. , ikincisi S.S.C)
nsscl
sscl

Sonuç:
Bir sonuç yazmak yerine kendi fikrimi yazayım istedim. Keza bu konuda kesin bir yargıya varabilecek tecrübeye sahip olduğumu düşünmüyorum. Kendimi fikrimi söyleyecek olursam, S.S.C. olan lens diğerine göre hem fiziksel hem de optik kalite olarak daha kaliteli bir lens. Aslına bakasanız prime lesnlerin hemen hepsi yüksek kalite sunan lensler. Bugünki güncel prime lenslerin fiyatları ile karşılaştırıldığında, manuel lensler gerçekten bedavaya yakın fiyatlara bulunabiliyor. Üstelik optik kaliteleri ve keskinlikleri güncel bir çok lensten bile daha başarılı. S.S.C. kaplamaya sahip Canon FD lensler, güncellenmiş Canon Lenslerin L erisi lenslerine tekabul ediyor. Optikleri daha kaliteli ve sahip oldukları S.S.C. kaplama ile de ışık geçirgenlikleri daha iyi ve fotoğraflarda da sarımsı bir ton veriyorlar. Eğer ki manuel odaklama sizin için sorun olmayacaksa bence eski manuel prime lensler, yenilerine göre fiyat olarak bir hayli avantajlılar.

Işığınız bol olsun.

Reklamlar