Android&IOS sorunsalı. I.Bölüm IOS -artıları/eksileri-

Apple’ın iphone un ilk modelini piyasaya sürmesiyle, telefonların artık farklı bir yere doğru gitmeye başlayacağını anlamış olduk. Ve Apple iphone 2G modeliyle girdiği cep telefonu piyasasında 3G, 3GS, 4, 4S ve 5 modelleriyle hep bu kulvarın başında yer aldı. Ne var ki bu süre zarfında kendisine çok ciddi rakiplerin çıkması da kaçınılmazdı. Android işletim sisteini kullanan cihazlar halen iphonun en ciddi rakipleri. Her ne kadar sonrasında windows işletim sistemli cihazlar çıktıysa da ne IOS a ne de Android’e cididi bir rakip olmayı başaramadı. Geçen süre zarfında IOS ve Android marketlerin içeriklerindeki binlere ulaşan uygulama ve oyun sayıları, onları bu kulvarın liderleri haline getirdi.

Peki ama bu yarışın gerçek lideri kim?

Satış rakamlarına baktığımızda Android işletim sistemli cihazların lider olduğu gözükmekte. Ancak şöyle bir durum var ki IOS sadece Apple iPhoen tarafından kullanılmakta iken Android işletim sistemi bir çok marka (HTC, Samsung, LG, Sony, vs.) tarafından kullanılmakta. Dolayısı ile cihaz bazında bakıldığında, çıktığı günden buyana iphone hep lider konumda.

Bu iki işletim sisteminin birbirine göre üstünlükleri de var elbetteki. Ben size dilimin döndüğü kadarıyla her iki işletim sisteminin de artılarını ve eksilerini anlatmaya çalışacağım.

IOS tarafına bakacak olursak, daha eski bir geçmişinin olmasının da avantajıyla hala IOS market içerik bakımından lider durumda.  Milyonu yakalayan uygulama&oyun saysıyla IOS market gerçekten de aradığınız her türlü uygulamayı size sunuyor. Üstelik apple bu marketteki her uygulamayı kontrol ederek markete yüklettiği için indirdiğiniz içerikte virüs veya zararlı yazılım bulmanız söz konusu değil. Üstelik bu uygulamaların her biri cihazınızla tam uyumlu şekilde çalışıyor, indirdikten sonra “bu uygulama cihazınızla uyumlu değil” ya da “uygulama durduruldu” şeklinde bir hata mesajı almanız mümkün değil.  Uygulamaların veya oyunların yanısıra cihazın işletim sistemi de kararlı bir kullanım sunuyor. Kullandığınız dönem boyunca resetleme, kendi kendine kapanma, kilitlenme gibi bir şeyle karşılaşmıyorsunuz ve ne kadar uygulama yüklerseniz yükleyin, cihazınız asla yavaşlamıyor. Her zaman aynı çizgide bir hız sunuyor.  Ama bununla birlikte IOS işletim sistemi kullanımı zor olmasa da daha uğraşı isteyen bir sistem. Örnek vermek gerekirse, eğer wifi yi açmanız gerekliyse, önce menüden ayarlara, oradan wifi ye girmeniz ve açık konuma getirmeniz gerekiyor. 3G yi açmak içinse daha uzun süren bir tıklama yapmanız gerekiyor. Yani ayarlara kısa yoldan ulaşabileceğiniz bir seçeneğiniz yok. Yeni hazırladığı IOS sürümünde apple bu tarz işlemleri kolaylaştıracak ancak belirtmek isterim ki apple bu yeni güncellemesindeki bu kısayol özelliklerini androidden çalmış gibi gözüküyor. IOS u en kullanılmaz yapan sa cihaza bilgisayardan müzik,resim veya video atma işlemleri oluyor. Telefonunuza bu saydığım dosyalardan birisini atmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınıza itunes programını yüklemeniz ve bu dosyaları öncelikle itunese attıktan sonra telefonunuzla eşitleme yapmalısınız. Üstelik bunu farklı farklı bilgisayarlarda yapacaksanız her seferinde bir önceki içeriğiniz silinmekte ve mevcut bilgisayardaki dosyalarla eşitlenmekte. Bunun da yanında atacağınız videoları önceden cihazınızın tanıyabileceği formata çevirmeniz gerekiyor. IOS un bir diğer eksi yönü ise cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda flash bellek gibi kullanamıyor olmanız. Dosyalarınızı sürükle bırakla atamayacağınız gibi pdaf, tex, docx vb. dosyaları cihazınıza atabilmeniz ve görüntüleyebilmeniz mümkün değil. Bu şu demek oluyor bu tarz dosyaları kullanmak istiyorsanız ya mail olarak kendinize göndermeli ya da dropbox, box, skydrive tarzı bir depolama programı aracılığıyla açmalısınız. Bunun içinde elbette sürekli olarak internet geçişiniz olmalı. Kısaca IOS bir cihaz kullanıyor ve telefon edip, mesajlaşma dışında dakullanmak istiyorsanız asla internetsiz kullanamazsınız. Bu eksi yönlerinin yanında IOS bir cihaz kullanıyorsanız uzun yıllar güncelleme alacak olmanın da avantajına sahip olursunuz.  Apple yıllar önce çıkardığı 3G S cihazına bile bir kaç ay öncesine kadar güncelleme vermeye devam etti.

Görselliğe gelecek olursak. iPhone cihazlar bana hep çok şık ve sağlam gelmiştir. Üstelik kullanım sayısı çok olması sebebiyle binlerce seçenekten oluşan bir aksesuar havuzu da var. Cihazınız için bulamayacağınız aksesuar yok gibi bir şey. Ama bununla birlikte herkesin elinde olması da biraz olsun hava atmanızı engelleyebilir 🙂

Bir sonraki yazımda Android işletim sisteminin artılarını ve eksilerini, IOS a göre üstünlüklerini ve dezavantajlarını paylaşacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s